${___('available_jobs')}
Kõik postitused

Noor detektiiv Anette: uurija töö on palju huvitavam, kui oskasin oodata

„Proovida saada sotti, et mis juhtus ja koguda tõendeid, on väga põnev. Mul on praegu üks selline juhtum, kus me teame poisi umbkaudset vanust ja hüüdnime, aga mitte keegi ei tea, kes see poiss on ja kus ta on. Aga ma ikkagi proovin kuidagi tema jälgi ajada,“ räägib Tartu politseijaoskonna uurija Anette Kuldvee.

Millal sa alustasid uurijana tööd?
Alustasin uurijana tänavu 1. juulist. Töötan Tartu politseijaoskonna I uurimisgrupis ja tegelen alaealistega seotud süütegude uurimisega. Olen lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna bakalaureuseastme. Varem olen töötanud SEB pangas ning käinud praktikatel nii advokaadibüroodes kui ka Lõuna Ringkonnaprokuratuuris.

Mida teeb uurija?
Kui tuleb juhtunu kohta süüteoteade, siis alustan menetlust ning hakkangi uurima, et mis juhtus ja kes mida tegi. Kuulan asjaosalised üle, teen vaatlusprotokollid, et öelda, mida mõni kõne või video tõendab. Suhtlen prokuröriga, et kas peab veel mingeid toiminguid tegema, et asi oleks tõendatud. Lõpuks esitan kahtlustuse ja kuulan kahtlustatava üle. Kuna mina tegelen alaealistega, siis küsin ka koolidest ja kohalikest omavalitsustest noorte iseloomustusi ning perearstidelt ja kliinikutest terviseandmeid. Panen toimiku kokku ja viin oma prokurörile. Tema otsustab edasi, kuidas asja lahendada.

Kui paljude juhtumitega oled juba kokku puutunud?
Kokku olen puutunud ca 15-20 juhtumiga. Paljud on Charlie menetlused, sest alaealiste juhtumid on kõrge prioriteediga. Aga olen saanud tegeleda ka lihtsamate asjadega. Mõned näited minu juhtumitest – alaealiste vaheline kehaline väärkohtlemine, alaealise väärkohtlemine täiskasvanud isiku poolt, alaealised on ise väärkohelnud täiskasvanuid, alaealised on rikkunud avalikku korda, alaealised on varastanud või osalenud väljapressimises. Kõige rohkem puutun kokku vanusegrupiga 13-17 aastat, aga on ka üks 8-aastane laps.

Kas uurija töö on huvitav? Kas see paneb sind proovile?
Jaa. Mulle tõesti väga meeldib mu töö. See on palju huvitavam, kui oskasin oodata. Mul on igal hommikul hea meel tööle tulla, sest ma näen, et mu töö on oluline. Mul on isegi natuke kurb, kui pean töölt eemal olema, sest käin üle nädala Paikusel Sisekaitseakadeemia politsei- ja piirivalvekolledžis politsei väljaõpet saamas ehk KHRis (KHR on mittepolitseilise haridusega politseiametnike täienduskoolitus – toim).

Proovida saada sotti, et mis juhtus ja koguda tõendeid, on väga põnev. Eriti siis, kui isik on tuvastamatu. Et kuidas ma siis ajan neid jälgi. Mul on praegu üks selline juhtum, kus me teame poisi umbkaudset vanust ja hüüdnime, aga mitte keegi ei tea, kes see poiss on ja kus ta on. Aga ma ikkagi proovin kuidagi tema jälgi ajada.

Kas uurija töö on samasugune nagu politseiseriaalidest võib näha?
Seriaalides näidatu on veidi sündmusterohkem kui päris elu. Päris uurija peab natuke rohkem tegelema dokumentide vormistamisega ja käib tunduvalt vähem ise sündmuskohtadel.

Kuidas on sind Tartu politseimajas vastu võetud?
Väga hästi. Mul on väga ägedad kabinetikaaslased ja väga toredad grupikaaslased, kes olid kohe nõus aitama ja küsisid algusest peale, et kuidas mul läheb. Meid on grupis kokku 12 inimest. Vanuse mõttes on meil hea tasakaal. On staažikamaid inimesi ja noori uurijaid nagu mina. Minu kabinetis on näiteks neli noort, kes on töötanud uurijana kas paar kuud või natuke üle aasta.

Kas sa soovisid kohe pärast kooli lõpetamist PPAsse tööle tulla või kaalusid ka teisi ameteid?
Kaalusin päris pikalt Prokuratuuri konsultandiks minemist, aga sain aru, et see on minu jaoks natuke igav. Tahan olla ise menetluses sees ja teha ise menetlustoiminguid.
Ma tegelikult isegi ei arvanud, et lähen õigust õppima. Ja soov, et tahan tegeleda kriminaalõigusega, tuli mul alles möödunud talvel. Selle aasta alguses kaalusin, et kas minna Prokuratuuri konsultandiks või PPAsse uurijaks.

Millised iseloomuomadused tulevad uurija töös kasuks?
Hea uurija on kindlasti uudishimulik, sihikindel ja hea suhtleja. Väga oluline on ka see, et uurija oleks inimlik. Samas tuleb abiks, kui uurija ei lase end liiga palju emotsionaalselt mõjutada. On inimesi, kes soovivad sind manipuleerida ja sinu tööd saboteerida. Liiga palju kaastunnet ei saa olla. Sellega tuleb olla ettevaatlik.

Kas vanemad kolleegid on juba jõudnud sulle häid näpunäiteid jagada?
Mulle meeldis, kuidas üks minu grupikaaslane juba esimestel päevadel rääkis, kui oluline on see, et ma tunneksin end meie grupis hästi. Et meie meeskond oleks tore, et me teeksime meeskonnaüritusi ja saaksime omavahel hästi läbi. Ta aitas mind palju ka ühel läbiotsimisel – kuidas koostada protokolli nii, et see oleks kohtus võimalikult hea tõend.

Mida sa vabal ajal teed?
Õpin Tartu Ülikoolis õigusteaduse magistrantuuris ja käin Paikusel KHRis. Koolis on palju uut ja põnevat. Õpime näiteks tulirelva kasutama ja enesekaitset. Olen saanud koolis tuttavaks paljude ägedate inimestega.

Vabal ajal käin ka trennis – mulle meeldib näiteks võrkpalli mängida. Veedan aega oma lähedastega. Käin hea meelega abiks, kui minu sõpradel või tuttavatel on vaja midagi ehitada, sest siis saab pea puhata. Mul on kodus ka merisead ja kass, kellega tegelen.

Lõpetuseks küsin, et mis on sinu lemmik politseiseriaal?
Kuna ma olen ikkagi uuema aja laps, siis minu lemmik on "Kättemaksukontor" ja eradetektiiv Frida Arrak, kes on vägagi pädev endine uurija/eradetektiiv.

${___('related_posts')}

${___('all_articles')}

Selle aasta viimane karjääripööramise võimalus on nüüd!

${___('read_more')}

Karjääripööraja Eliise: praegu on veel koolis lihtne

${___('read_more')}

Karjääripööraja Kelli-Gerde: tunne, et minu panus on midagi tähendanud, on parim

${___('read_more')}
${___('all_articles')}