${___('available_jobs')}
Kõik postitused

Rohelisest piimavuntsist vingeks erioperaatoriks

K-komando erioperaator nr 77 kergitab natuke saladuseloori oma töölt ja eriüksusesse jõudmiselt.

Kuidas jõudsid K-komandosse?

Töö Erioperatsioonide Grupis (EOG) on olnud baas ja vundament minu edasisele karjäärile. Tagantjärele mõeldes olin EOG esimestel aastatel lihtsalt noor ja roheline piimavunts, kes arvas, et on vinge erioperaator. Mõtled küll, et oled äge vend – lööd jalaga uksi lahti, aga aastaid hiljem saad tegelikult aru, et need esimesed aastad on see aeg, kui sinust alles kasvab – alustades mindset’ist lõpetades skillset’iga – see vilunud operaator.

2014. aastal oli Hiiumaal üks suur ühisõppus, kus osalesid nii EOG kui ka K-Komando. Segameeskondadena lahendasime situatsiooni, kui olime lennujaama juhtimistorni ukse taga ja teadaolevalt oli sees olukord, kus relvastatud isik hoidis töötajat pantvangis. Ukse avades oli terroristi pantvangi tagant väga vähe näha. Aga mulle avaldas tohutult muljet, kuidas üks K liige tegi sekundi murdosa jooksul oma automaadist treeningmoonaga kliiniliselt täpsed lasud terroristi pihta, lahendades sellega olukorra. Kuivõrd mulle meeldis väga ka laskmine, siis oli see minu jaoks väga vau-efekt. Pärast seda hakkas mu peas kinnistuma K täht ja üksus selle taga. Mulle meeldis väga üksus, kus ma teenisin, kuid aina rohkem janunesin ma reaalse maailma sündmuste lahendamise järele.

Võtsin endale pähe, et teen kõik endast sõltuva, et saada võimalus K-sse kandideerimiseks. Aga tol hetkel olid kõik kohad üksuses täis, mistõttu töötasin peale katsete läbimist mõnda aega ka Põhja prefektuuri kiirreageerijana. Kuigi ma õppisin seal töötades tohutult, ei sobinud mulle kiirete töögraafik – nädal tööl, nädal vaba. Tundsin, et see vaba nädal on minu jaoks maha visatud aeg. Sain küll ise sel ajal trenni teha ja laskmas käia, aga tundsin, et nii meeskonnana kui individuaalselt ma sel ajal piisavalt ei arene. 2020. aasta juulis olid lõpuks kauaoodatud K-komando katsed, mis läbi vere, higi ja pisarate osutusid edukaks.

Millega täpsemalt K-komando ikkagi tegeleb? Millistesse olukordadesse teid kaasatakse?

Üksuse inglisekeelne lühend on SIU ehk special intervention unit. See tähendab, et meil on juba üksusesse saamiseks kõrgemad kriteeriumid, eelkõige vaimse ja füüsilise võimekuse osas. Iga indiviid meeskonnas peab olema valmis tegema lasu, kus eksimisruumi ei ole. Näiteks olukorras, kui on näha kõigest käelaba suurune kurjategija näolapp. Kui eksida selle lasuga natukenegi emmale-kummale poole, võib tulemus olla katastroofiline.

Kes on valmis täna sellist lasku tegema? Võib-olla on, aga selleks, et keegi saaks selle lasu üldse teha, peab esmalt sündmuspaika jõudma meeskonnana ja seal võibolla mustmiljon takistust. Näiteks kui sündmus toimub reisilaeval, siis kuidas saab sinna üksus, kes pole selleks treeninud? Selleks on eriüksusel täna kasutada näiteks kopter või kaater. Kui valitakse kopter ja sealt visatakse alla fast rope köis, siis selle köie küljes ei ole mingisugust julgestust. Sa pead sellest köiest end alla laskma samamoodi nagu väiksena lasid vanaema aias kastanipuu küljes olevast köiest. Ainuke vahe on selles, et sul on seljas lahingvarustus ja relvastus. Julged sa sealt alla lasta? Oskad sa seda sellises varustuses teha? Kui kukud, siis Läänemerre. Kui hästi sa end vees tunned, kus su kehatemperatuur hakkab momentaalselt langema? Kui valitakse lähenemine kaatriga, siis tekib kohe küsimus, et kuidas saab väikselt kaatrilt suurele laevale. Ei ole nii, et lift saadetakse alla ja astu lihtsalt peale. Julgen väita, et väga vähesed inimesed on roninud Läänemerel reisilaevale enam kui kümme meetrit mööda painduvast trossist pardumisredelit, mis on kuni 30 cm lai.  Samal ajal liigub laev ja liigub paat milles oled ning sul on seljas täisvarustus. See on füüsiliselt väga raske. Pannes sinna juurde veel ebasoodsad ilmastikutingimused, kus meri ei ole peegelsile, siis kui paljud meist oleksid valmis täna seda teekonda ette võtma?

Selles peitubki eriüksuse võimekus, aga seda peab kogu aeg treenima kõiksugu erinevates keskkondades, näiteks ka rongis ja lennukis. Juba selleks, et sündmuskohta jõuda, peab olema väga hea ja toimiv meeskonnatöö. Peab suutma lugeda oma meeskonnaliikmete kehakeelt nii valges kui ka pimedas.

Meenub eluline näide Tallinnas, kui kõrge ehituskraana otsa ronis kodanik, kes ütles, et kui ta näeb politseinikke lähenemas, siis hüppab alla. Seega kadus selle juhtumi lahendamisel ära politseivormi kandjate kasutamine. Kuivõrd tegemist oli kõrge kraanaga, siis sinna pidi minema inimene, kes on samamoodi julgestatud. Tal pidi olema köis ja ta pidi olema võimeline julgestama ära ka selle kodaniku. Üks politsei eriüksuse K-komando erivõimekusi on vertikaaloperatsioonid ehk siis tegelemine köitega.

Eriüksuse üks olulisemaid omadusi on ka see, et kõik lahendused ei pea olema sirgjoonelised või raamatust. Nende jaoks, kes on raamatus kinni, ei ole eriüksuses kohta. Nendele, kes on raamides kinni, ütlen, et mõtle kastist välja või mõtle see kast suuremaks. Ja seda me ka selle juhtumi puhul tegime. Kokkuvõttes läks sinna meie inimene, kellel on võimekus, oskused ja vastav treening. Läks üles, julgestas ära nii enda kui ka alla hüpata sooviva isiku, tõi ta alla ning andis sellega uue võimaluse elule. Analoogne juhtum on olnud ka Türisalu pangal. Kõrvalt vaadates tundub lihtne köis alla lasta, aga kui sa teed midagi vähemalgi määral valesti, siis halvimal juhul saab keegi surma.

Kes ja miks peaksid tulema eriüksusesse?

Aga mis saaks olla veel ägedamat, kui mu praegune töö? Saad püssi lasta, uksi, seinu vms õhku lasta, aga võimalusel ka jalad laua peale visata ja kohvi juua. Saad kolleegidele puid alla panna ja ka ise korralikult puid alla saada. Nahk peab olema paks, lillelastele ja maailmarahuotsijatele siin kohta ei ole. Mulle meeldib, et ma töötan üksuses, mille eesmärk on olla valmis lahendada keerulisemaid ülesandeid, aga me ei ole ülemäära alati surutud raamidesse, kuidas me seda teeme. Saame vabalt kasutada kõige tugevamat tööriista ehk oma mõistust.

Mulle meeldib, et ma töötan üksuses, mille eesmärk on olla valmis lahendada keerulisemaid ülesandeid, aga me ei ole ülemäära alati surutud raamidesse, kuidas me seda teeme. Saame vabalt kasutada kõige tugevamat tööriista ehk oma mõistust.

Võimalused, mida annab eriüksuses töötamine, on väga haruldased ja väärt seda pingutust, et saada meeskonnaliikmeks. See maailma nägemise ja inimestega tutvumise võimalus on hindamatu väärtusega. Kõlab klišeena, aga kes on seda kogenud, saavad aru – tõeline brotherhood ehk vendlus on see, mida sa saad ainult sellises üksuses töötades tunda. Tunned seda, kui tööd tehes tead, et sinu elu sõltub sellest, mida teised teevad ja teiste elu sõltub sellest, mida sina teed.

Eriüksusesse ei tulda proovima. Sinu mõtteviis peab olema selline, et sa tuled katsetele, et need ära teha, andes endast kõik. K katsetel me just seda vaatame ja hindamegi. Katsetele tulles on kindlasti kasuks eelnev kogemus. Ma ei ütle, et see peab olema kiirreageerimine või eelnev kogemus mõnes muus taktikalises üksuses, kuigi see on hea alus. Aga see ei tähenda, et patrullist või kuskilt mujalt süsteemist ei võiks tulla heade eeldustega inimene. Tänavatunnetuse olemasolu ja varasem kogemus jõustruktuurides aitavad kindlasti kaasa. Kulturismi, profipoksi või võistluslaskmisega tegelemine ei garanteeri samuti kohta meie üksuses. Kõige olulisemad omadused on su mindset, mentaalne võimekus ja tahe.  

Kuidas suhtud stereotüüpsetesse valearvamustesse, mis eriüksusi saadavad?

Päris paljud inimesed ei saa tegelikult aru, mis loom see erioperaator on. Erioperaatoris nähakse sageli klišeed: ülespumbatud torsodega vennad, kes löövad jalaga ukse lahti ja väänavad päti maha, aga samas ei tea, mis on kuupjuur 27-st. Tegelikult see absoluutselt nii ei ole.

Igasuguse eelarvamuseta arvan, et need jutud tulevad kadedusest, mis on inimlikult arusaadav. Eriüksuse nimetuses olev „eri“ teeb ju kõik erilisemaks. Eriüksustel on erilisemad relvad, erilisem varustus, erilisemad riided, nö „kiiremad“ prillid. Eriüksuslasi treenitakse rohkem, nad lasevad rohkem, nad hüppavad-kargavad-jooksevad-möllavad rohkem, neid testitakse rohkem. Miks? Sest eriüksused on loodud eesmärgiga lahendama kõige keerulisemaid ja tihti ka strateegiliselt olulisi ülesandeid, tihtipeale vähese arvu meestega. Tahes-tahtmata tekib inimestel seda kuuldes-nähes kadedus.

Me oleme politsei tipuvõimekus. Me ei ole vasar, vaid skalpell. 

Me oleme politsei tipuvõimekus. Me ei ole vasar, vaid skalpell.  Kahjuks levib arusaam, et siin on mustade maskide taha peituvad jõusaali fanaatikud, kes korralduse peale vibutavad rusikat, et must töö ehk päti kinnipidamine saaks tehtud. Tõsi, me teemegi palju trenni. Peame olema füüsiliselt tunduvalt paremas vormis, sest see võib tagada kõige keerulisemates tingimustes operatsiooni eduka õnnestumise, mille eesmärgiks on ühtlasi ka see, et kõik mehed jõuaksid elusalt koju oma perede juurde. Seega füüsiliselt hea vorm on üks eeldustest, et olla süsteemi jaoks täpne skalpell, mitte tuim vasar. Kuid veelgi olulisem on mentaalne võimekus ja vastupidavus.

Mida toob sinu ja K-komando tulevik?

Minu unelm on praegu ongoing  – ma olen eriüksuse operaator. Ma saan teha seda, mis on mu kirg. K on kindlasti see üksus, kus ma tahan olla, kust mul on palju veel võtta ja ma loodan, et mul on ka veel midagi anda.

Mul on olnud au teenida inimestega, kes on olnud selles üksuses 30 aastat. Mulle tohutult sümpatiseeris, kui üksusesse tulles anti mulle võimalus teistele midagi edasi anda ja õpetada. Tutvustasin endast 15 aastat vanemale ja üksuses 30 aastat teeninud kolleegile, kuidas natuke teistmoodi relva käes hoida. Ja ma ei oleks pahandanud, kui ta oleks mul üle kuklapeki tõmmanud, mind poisikeseks pidanud ja öelnud, et puhka jalga. Aga see, milline oli selle inimese avatus, kui ta võttis vastu midagi uut, oli minu jaoks märkimisväärne ja jääb kindlasti elu lõpuni meelde. Loodetavasti ise selles vanuses suudan olla sama avatud uuendustele.

Mis puudutab meeskonna taset, siis põhjus, miks ma iga natukese aja tagant käin kuivtreeningut tegemas või miks mul magama minnes on peas treeningumõtted, on selles, et pean ennast piitsutama, et teised kutid ei hakkaks eest ära minema. See ütleb nii mõndagi. Meil on väga head ja hästi komplekteeritud meeskonnad. Üksus sai hiljuti uue ülema, kellel on kindlasti meiega jagada oma suurt juhtimiskogemuste pagasit ning samamoodi meilt kui üksuselt väga palju võtta. Üksuses puhuvad uued ja positiivsed tuuled ja isegi, kui tuul pole iga kord tugev, on meil puri pingul! Meil on ainult edasi ja kõrgemale minna.

Tahad ka olla skalpell? Kandideeri eriüksusesse K-komando kuni 29. aprillini SIIN: https://karjaar.politsei.ee/uus-vabad-tookohad/k-komando-eriuksuse-operaator-5mrvxv

${___('related_posts')}

${___('all_articles')}

Kui sa soovid saada oma ala parimaks, minna kohta, kuhu keegi teine ei lähe ja teha tööd, mida keegi teine ei julge…

${___('read_more')}

Pinnaltpäästja Fred: inimese päästmise tunne on väga eriline

${___('read_more')}

Pika lugu: ehitajast koerajuhiks

${___('read_more')}
${___('all_articles')}